Medyczny Dzień Nauki 2010

StartTak byłoMedyczny Dzień Nauki 2010Medyczny Dzień Nauki 2010
MDN_logo2_141pix.jpg
2010_logo.jpg

Trzecia edycja Medycznego Dnia Nauki już za nami. Taka frekwencja i zainteresowanie imprezą przeszły nasze oczekiwania. 15 wykładów i 27 stoisk tematycznych w ciągu całego dnia odwiedziły niemal 4 tysiące miłośników naukowych nowinek. W tym roku obok uczniów z trójmiejskich szkół pojawili się przedstawiciele placówek z Kartuz, Malborka czy Pruszcza Gdańskiego. Medyczny Dzień Nauki obył się tradycyjnie w piątek, 28 maja 2010 r. w Collegium Biomedicum w Gdańsku. Zgromadzonych gości, w tym dr. Tadeusza Zaleskiego, pełnomocnika Rady Rektorów Województwa Pomorskiego ds. festiwalu nauki, przedstawicieli firm partnerskich i rzeszę młodzieży powitał prof. dr hab. Janusz Moryś, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Podczas tegorocznego Medycznego Dnia Nauki chętni mogli sprawdzić czy mają prawidłowe ciśnienie, jak powstają maści i tabletki oraz odwiedzić Akademicką Zwierzętarnię. Nie zabrakło zagadek immunologicznych i ćwiczeń pamięciowych oraz nauki udzielania pierwszej pomocy. Prawdziwą atrakcją okazał się patrol pierwszej pomocy medycznej podczas którego młodzież mogła się nauczyć jak właściwie opatrywać różne rodzaje ran. Wyobraźnia uczestników okazała się niezwykle bujna i najczęściej pojawiał się jeden scenariusz – jak sobie poradzić po zderzeniu z ciężarówką. Szczególnym powodzeniem cieszyła się po raz pierwszy prezentowana kapilaroskopia oraz liczne atrakcje przygotowane przez rehabilitantów i fizjoterapeutów. Właściwości ubrania pneumatycznego, terapeutyczne zastosowanie prądu czy platformy równoważne uczestnicy testowali do samego końca. Nie zabrakło odważnych do sprawdzenia jak się zakłada plombę na zęba i co tak właściwie mieszka w ich jamie ustnej. Na uwagę zasługuje także akcja na rzecz ratowania Jezior Raduńskich przygotowana we współpracy z dwoma pomorskimi szkołami.

Przedstawiciele Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego pojawili się także podczas XI Pikniku Naukowego w Gdyni podsumowującego VIII Bałtycki Festiwal Nauki. W tym roku po raz pierwszy Uczelnię reprezentowały aż trzy jednostki, w tym pracownicy Katedry i Zakładu Farmacji Stosowanej z Kołem Studenckim „ISPE – Farmacja Przemysłowa”, Studenckiego Koło Naukowego przy Katedrze Medycyny Ratunkowej i Katastrof oraz Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Chorób Tkanki Łącznej i Geriatrii. Piknik odbył się w niedzielę, 30 maja na Skwerze Kościuszki w Gdyni w godz. 10-18.

Jak dojechać?

Zobacz kampus