Medyczny Dzień Nauki 2009

StartTak byłoMedyczny Dzień Nauki 2009Medyczny Dzień Nauki 2009
MDN_logo2_141pix.jpg
7_bfn_banner_140x200px_2009.gif

Prezentacja szczepów bakterii Salmonella i płytek z posiewami różnych gatunków glonów bytujących w wodzie, samodzielnie wykonanie niektórych form leków czy badania USG, nauka właściwego mycia zębów czy samobadania piersi… to tylko niektóre z atrakcji II Medycznego Dnia Nauki.

W ramach VII Bałtyckiego Festiwalu Nauki Gdański Uniwersytet Medyczny zorganizował kolejną edycję MDN. Impreza popularyzująca nauki medyczne wśród mieszkańców Pomorza odbyła się 29 maja br. w Collegium Biomedicum w Gdańsku w godz. 9-14. Pracownicy Uczelni i studenci z kół naukowych w formie wykładów, stoisk tematycznych i zajęć warsztatowych przekonywali małych i dużych miłośników naukowych nowinek, że o skomplikowanych sprawach medycznych można mówić przystępnie, atrakcyjnie, a na wesoło.

Cykl 24 wykładów dotyczył m.in. aktywności wolnych rodników w komórce, naturalnych substancji antyodżywczych w żywności i działania niepożądanych leków. Odkrywaliśmy tajniki pracy nerek, na podstawie europejskiej ikonografii średniowiecznej badaliśmy wątki toksykologiczne i pokazywaliśmy, jak uczyć się przez zmysły. Rozważaliśmy istotę choroby afektywnej dwubiegunowej, a wraz z przedstawicielami Katedry i Zakładu Medycyny Paliatywnej poruszyliśmy problem reakcji na stratę bliskiej osoby i rolę organizacji wspierających w opiece paliatywno-hospicyjnej. Blok wykładów zamknęły wystąpienia odnośnie e-terapii i doświadczeń Programu Zdrowie dla Pomorzan 2005-2009.

Wiedzę i rozważania teoretyczne wzbogaciły liczne pokazy i warsztaty praktyczne odbywające się równolegle na 24 stoiskach rozmieszczonych w holu CBM. W ich trakcie pracownicy i studenci z niemal wszystkich Katedr i Zakładów GUMed-u uczyli m.in. jak bezpiecznie stosować leki bez recepty, odpowiednio dbać o układ immunologiczny czy udzielać pierwszej pomocy. Nie zabrakło zwiedzania Zwierzętarni czy pokazu sztucznej nerki i sprzętu do dializy. Wszyscy chętni mogli również sprawdzić swoich sił na specjalnych równoważniach czy poddać się metodzie kinesiology-tapingu.

Z myślą o najmłodszych uczestnikach przygotowaliśmy zagadki immunologiczne i konkursy pamięciowe, jak również cieszące się ogromną popularnością pokazy zjawisk i reakcji chemicznych. Burza w probówce, barwienie płomieni, mrożenie róży w ciekłym azocie czy spalanie magnezu z wydzieleniem pary wodnej to tylko niektóre z atrakcji. Wszystko po to, by przybliżyć uczestnikom specyfikę pracy w laboratorium chemicznym i pokazać ją od nieco innej, bardziej przystępnej strony.

Medyczny Dzień Nauki był również doskonałą okazją do wykonania niektórych badań, m.in. pomiaru tlenku węgla w wydychanym powietrzu czy zdolności buforowej śliny. Drugą edycję tego wydarzenia odwiedziły przeszło 3 tysiące osób, głównie młodzieży i uczniów trójmiejskich szkół.

Wraz z przedstawicielami Studenckich Kół Naukowych przy Katedrze Medycyny Ratunkowej i Katastrof oraz Katedrze i Zakładzie Chemii Nieorganicznej reprezentowaliśmy Uczelnię na X Pikniku Naukowym w Gdyni. Odbył się on w niedzielę, 31 maja br. w godz. 10-18. Impreza kończąca VII Bałtyckie Festiwal Nauki zgromadziła na gdyńskim Skwerze Kościuszki reprezentacje 24 jednostek naukowo-badawczych z całego województwa i przyciągnęła około 15 tysięcy mieszkańców.

Jak dojechać?

Zobacz kampus