Medyczny Dzień Nauki 2008

StartTak byłoMedyczny Dzień Nauki 2008Medyczny Dzień Nauki 2008
BFN_2008_logo.jpg

27 Klinik i Zakładów, przeszło 20 wykładów i stoisk z prezentacjami, kilka tysięcy uczestników… 30 maja 2008 r. Collegium Biomedicum przeżyło istne oblężenie. Wszystko za sprawą Medycznego Dnia Nauki zorganizowanego po raz pierwszy przez Akademię Medyczną w Gdańsku. W trakcie całego dnia miłośnicy nauki i naukowych nowinek mogli zapoznać się z tematyką akademickich badań i przekonać się, że o skomplikowanych sprawach naukowych można mówić zrozumiale i na wesoło.

Uroczystego otwarcia dokonał prof. dr hab. Roman Kaliszan, rektor AMG. Wśród zgromadzonych gości nie zabrakło dr. Tadeusza Zaleskiego, pełnomocnika Rady Rektorów Województwa Pomorskiego ds. Bałtyckiego Festiwalu Nauki, Leszka Czarnobaja, wicemarszałka województwa pomorskiego i Janiny Mańko, reprezentującej prezydenta miasta Gdańska.

Prelekcjom, prezentacjom i pokazom laboratoryjnym towarzyszyło m.in. zwiedzanie nowoczesnej transportowej komory hiperbarycznej, Akademickiej Zwierzętarni czy Krajowego Ośrodka Salmonella. Nie zabrakło fachowych porad specjalistów i ćwiczeń praktycznych, jak np. dbać o kręgosłup, właściwie pielęgnować skórę i radzić sobie z bezsennością. Studenci z Koła Ratownictwa Medycznego szkolili z zakresu udzielania pierwszej pomocy, przedstawiciele Zakładu Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej mierzyli poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu, a panie z Zakładu Dietetyki Ogólnej kontrolowały prawidłową wagę i poziom tkanki tłuszczowej u najodważniejszych. Pod okiem specjalistów uczestnicy mieli okazję odkryć tajemnice wody, poznać ciekawostki związane z recepturą apteczną i procesem produkcji leków, jak również obejrzeć pod mikroskopem bakterie i grzyby występujące w jamie ustnej. Chętni mogli dokonać pomiaru ciśnienia tętniczego, zbadać pH śliny czy dowiedzieć się, na co powinni zwracać uwagę, przyjmując leki bez recepty.

Z myślą o najmłodszych uczestnikach przygotowano atrakcyjne konkursy z nagrodami, w tym m.in. liczne zagadki immunologiczne i konkurs plastyczny na najlepszą pracę dotyczącą problemów układu odpornościowego.

Reprezentacji naszej Uczelni nie zabrakło również na IX Pikniku Naukowym w ramach VI BFN. Odbył się on 1 czerwca na Skwerze Kościuszki w Gdyni i zgromadził wszystkie instytucje biorące udział w Festiwalu.

Jak dojechać?

Zobacz kampus