Medyczny Dzień Nauki 2016

StartTak byłoMedyczny Dzień Nauki 2016Medyczny Dzień Nauki 2016

Nerki z drukarki, jajkożerna butelka i burza w probówce – to tylko niektóre z atrakcji IX Medycznego Dnia Nauki. Akcja popularyzująca medyczne wśród najmłodszych mieszkańców naszego województwa odbyła się 20 maja w godz. 9-13 w Collegium Biomedicum pod honorowym patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Imprezę oficjalnie rozpoczął rektor prof. Janusz Moryś, który powitał zgromadzonych gości. Wśród obecnych nie zabrakło przedstawicieli firm sponsorskich oraz pracowników naszej Uczelni, w tym m.in. kanclerza Marka Langowskiego, prof. Jacka Bigdy, dyrektora Biura ds. strategii i współpracy międzynarodowej czy dr. hab. Marcina Matuszewskiego, kierownika Katedry i Kliniki Urologii. Wykład inaugurujący MDN wygłosił Mikołaj Frankiewicz, lekarz z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, który przybliżył słuchaczom możliwości wykorzystania druku 3D w medycynie.

Tradycyjnie krótkim wykładom towarzyszyły pokazy laboratoryjne i warsztaty z udzielania pierwszej pomocy czy nauka szycia chirurgicznego. Specjaliści z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego nauczyli jaka jest różnica między żyłą a tętnicą, a na specjalnym fantomie każdy chętny mógł spróbować założyć wkłucie dożylne. Młodzi naukowcy mogli wywołać burzę w probówce, morze piany, a także wyhodować własny chemiczny ogród. Ponadto mogli dowiedzieć się czym są przyjazne bakterie i jaki mają wpływ na sylwetkę, nastrój, a nawet długość życia. Nie zabrakło zwiedzania akademickiej Zwierzętarni i degustacji zdrowych przekąsek przygotowanych przez młodych dietetyków.

W ramach Medycznego Dnia Nauki nie zabrakło atrakcji dla miłośników języków obcych. Z myślą o nich Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych GUMed przygotowało warsztaty aż w trzech językach. Prezentacja hiszpańskojęzyczna poświęcona była poszukiwaniom idealnej diety oraz faktom i mitom na temat odżywiania, a po francusku można było porozmawiać o cennych właściwościach roślin i ich wykorzystaniu w medycynie, kosmetologii i życiu codziennym. Aż cztery warsztaty przeprowadzono w języku angielskim. Studenci medycyny zdradzili m.in. kulisy życia akademickiego, opowiedzieli co dzieje się za drzwiami prosektorium i przeprowadzili krótki kurs anatomii. Po raz pierwszy przeprowadzono pretest egzaminów Cambridge oraz IELTS, które sprawdzą egzaminatorzy z Wielkiej Brytanii.

Na 40 stoiskach tematycznych przeprowadzono różne warsztaty i pokazy. Chętni mogli samodzielnie wykonać model ręki z papieru lub zmierzyć się z grami anatomicznymi na specjalnych stanowiskach komputerowych. Pod okiem młodych immunologów uczestnicy mieli okazję poznać podstawy funkcjonowania układu odpornościowego i zaszczepić pluszowego ochotnika, a razem z farmaceutami GUMed przygotowywali maści i proste kosmetyki. Na specjalnym modelu i na preparatach świńskich płuc młodzi naukowcy mogli poznać budowę anatomiczną układu oddechowego, a przy użyciu trenażera spróbować swoich sił w zabiegach chirurgicznych. Nie zabrakło cieszących się niesłabnącym zainteresowaniem warsztatów z udzielania pierwszej pomocy, nauki szycia chirurgicznego czy samobadania piersi na specjalnym fantomie. Wszyscy chętni mogli skorzystać z bezpłatnego badania metodą kapilaroskopii, ocenić stan swojego uzębienia czy sprawdzić sprawność ręki przy użyciu dynamometru, testera czucia i trenera dłoni.

Jak dojechać?

Zobacz kampus