Medyczny Dzień Nauki 2014

StartTak byłoMedyczny Dzień Nauki 2014Medyczny Dzień Nauki 2014
MDN_plakat.jpg
bfn2014.png

Medyczny Dzień Nauki za nami

Od wczesnych godzin porannych Collegium Biomedicum przeżyło prawdziwe oblężenie. Wszystko za sprawą tłumów młodzieży uczestniczącej w VII edycji Medycznego Dnia Nauki. Ta największa na Pomorzu impreza popularyzująca nauki medyczne wśród najmłodszych mieszkańców naszego województwa odbyła się 23 maja br. w godz. 9-13. Zgromadzonych gości powitał prof. Janusz Moryś, rektor GUMed i zachęcił do skorzystania z bogatej ofert programowej. Jak zwykle wśród słuchaczy nie zabrakło dr. Tadeusza Zaleskiego, pełnomocnika Rady Rektorów Województwa Pomorskiego ds. Bałtyckiego Festiwalu Nauki, przedstawicieli firm sponsorskich i partnerskich, a także władz Uczelni, w tym. prof. Marcina Gruchały, prorektora ds. studenckich, prof. Leszka Bieniaszewskiego, prorektora ds. rozwoju i organizacji kształcenia czy Zbigniewa Krawca, zastępcy kanclerza ds. technicznych.

Podczas krótkich wykładów opowiedzieliśmy m.in. jakie pasożyty są strasznymi żarłokami, a które mogłyby bić rekordy olimpijskie, co się dzieje w organizmie po wypiciu alkoholu i jak powstają nowe leki. Zdradziliśmy czy można prowadzić skuteczną terapię za pośrednictwem nowych mediów (np. gier komputerowych), czy lek może powodować niebieskie zabarwienie skóry i jakie są prawa młodego pacjenta.

Wykładom i pokazom laboratoryjnym towarzyszyły liczne warsztaty i bezpłatne badania prowadzone na 37 stoiskach. Wraz z małymi naukowcami poznaliśmy m.in. zasady powstawania maści i kremów oraz prostych kosmetyków z wykorzystaniem olejków eterycznych. Ponadto mówiliśmy jak bezpiecznie usuwać kleszcze, wykorzystać lecznicze właściwości prądu oraz walczyć z nadwagą i otyłością wśród dzieci i młodzieży przy użyciu platformy wibracyjnej. Tegoroczną nowością był m.in. pokaz sztucznego smogu, badanie jakości powietrza w pomieszczeniu i nauka profesjonalnego udrożnienia dróg oddechowych na specjalnym manekinie. Przyszłe położne szkoliły jak właściwie dbać o noworodka, a stomatolodzy uczyli najmłodszych jak właściwie myć zęby. Nie zabrakło cieszącego się co roku ogromnym zainteresowaniem stoiska z nauką chirurgicznego szycia, kursu udzielania pierwszej pomocy czy zwiedzania Zwierzętarni.

Jak dojechać?

Zobacz kampus