Medyczny Dzień Nauki 2012

StartTak byłoMedyczny Dzień Nauki 2012Medyczny Dzień Nauki 2012

Medyczny Dzień Nauki

Bałtycki Festiwal Nauki

Tradycyjnie w ostatni piątek maja Collegium Biomedicum zapełniło się dziećmi i młodzieżą z całego województwa. Zachęceni ciekawym programem i licznymi atrakcjami młodzi naukowcy wzięli udział w piątej edycji Medycznego Dnia Nauki. Specjalnie na nich z ofertą wykładów i warsztatów przez kolejne 5 godzin czekało ponad 250 koordynatorów!

Punktualnie o godz. 9 zgromadzonych gości powitał prof. Jacek Bigda, prorektor ds. rozwoju i współpracy międzynarodowej. Wśród obecnych nie zabrakło przedstawicieli władz Uczelni oraz tych, bez których organizacja imprezy byłaby niemożliwa – naszych sponsorów.

Cykl 14 wykładów rozpoczęły prezentacje prof. Bolesława Rutkowskiego, którego zastąpił dr hab. Leszek Tylicki oraz lek. Agaty Leśnickiej. Są to jedyni prelegenci, którzy brali udział w pięciu edycjach MDN, prezentując każdorazowo inny temat. Podczas wykładów mali i więksi uczestnicy mogli dowiedzieć się co mają w genach, czy otyłość może być chorobą zakaźną i co zrobić, gdy ukąsi ich kleszcz. Zespół studentów i pracowników z Katedry i Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Endokrynologii Ginekologicznej zaproponował nowatorskie podejście do tej formy przekazu, prezentując w iście hollywoodzkim stylu kilka przypadków ze szpitalnej ulicy.

Krótkim wykładom z dermatologii, stomatologii, embriologii czy fizjoterapii towarzyszyły pokazy na 33 stoiskach. Wszyscy zainteresowani mogli spróbować, jak samodzielnie wykonać maści i tabletki, nie zabrakło nauki samobadania piersi na fantomach, warsztatów z udzielania pierwszej pomocy czy nauki chirurgicznego szycia. Odważniejsi goście mogli sprawdzić lecznicze właściwości prądu, skorzystać z bezpłatnego badania kapilaroskopem, a dzięki pomysłowości pracowników Biblioteki Głównej zrobić sobie zabawne pamiątkowe zdjęcie. Chętnych do skorzystania z “zastrzyku na wiedzę” nie brakowało i ponad stu uczestników skorzystało z tego twórczego pogotowia informacyjnego. Ogromnym powodzeniem cieszyło się stoisko debiutujących w tym pracowników z Katedry i Zakładu Farmakognozji, na którym można było zdobyć sadzonki rosiczek, jak również stanowiska Zakładu Medycyny Tropikalnej i Epidemiologii oraz Zakładu Embriologii. O smaczne i zdrowe przekąski zadbali młodzi dietetycy, którzy uczestników Medycznego Dnia Nauki częstowali razowymi naleśnikami z truskawkami, zupą marchewkową z pomarańczą z chilli czy risotto z kurczakiem.

Nasz udział w kolejnym Bałtyckim Festiwalu Nauki zakończyliśmy corocznym Piknikiem Naukowym, który się odbył 27 maja na Skwerze Kościuszki w Gdyni. Wszyscy goście imprezy mogli skorzystać z porad i warsztatów przygotowanych przez pracowników Katedry i Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Endokrynologii Ginekologicznej z SKN Ginekologii, studentów z SKN Chirurgii Onkologicznej, SKN Medycyny Ratunkowej i SKN przy Katedrze i Zakładzie Stomatologii Zachowawczej. Podczas całego dnia uczyliśmy małych i dużych, jak udzielić pierwszej pomocy, co zrobić kiedy ktoś zasłabnie lub się zakrztusi i czy przez sztuczne oddychanie można się zarazić HIV. Młodzi stomatolodzy pokazywali na specjalnych modelach, jak właściwie dbać o higienę jamy ustnej, a bardziej odważni mogli samodzielnie zaplombować ząb. Na stoisku Ginekologia i Ty nie tylko panie mogły się nauczyć właściwego samobadania piersi oraz dowiedzieć się czym jest choroba nowotworowa i jak przebiega. Największym zainteresowaniem cieszył się jednak kurs chirurgicznego szycia, prezentowany po raz pierwszy podczas gdyńskiego Pikniku.

- Byliśmy pod wrażeniem wysiłku włożonego w naukę przez kursantów, zmagających się po raz pierwszy z imadłem i szwami – potwierdza Agata Kozińska z SKN Chirurgii Onkologicznej. – Niesamowite jest to, z jaką cierpliwością dzieci potrafią siedzieć w skupieniu, dopóki nie uda im się założyć wymarzonego szwu.

Podczas Pikniku nie zabrakło przedstawicieli władz Uczelni. Nasze stoiska odwiedzili rektor prof. Janusz Moryś, jako jedyny z rektorów uczelni biorących udział w BFN, prof. Jacek Bigda i dr Ewa Raniszewska, opiekun SKN Medycyny Ratunkowej. Pojawiła się również mgr Ewa Kiszka, kierownik Działu Współpracy z Zagranicą i Programów Międzynarodowych i dr Marcin Ziętkiewicz z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Chorób Tkanki Łącznej i Geriatrii, który dwukrotnie jako wystawca brał udział w niedzielnej imprezie.

Jak dojechać?

Zobacz kampus