Medyczny Dzień Nauki 2011

StartTak byłoMedyczny Dzień Nauki 2011Medyczny Dzień Nauki 2011
MDN_logo2_141pix.jpg
9_bfn_2011_logo_141x173px.jpg

16 wykładów, 30 pokazów i prezentacji i 250 koordynatorów zajęć warsztatowych – program czwartej edycji Medycznego Dnia Nauki śmiało można uznać za imponujący. Impreza popularyzująca zwłaszcza wśród młodzieży nauki medyczne odbyła się tradycyjnie w piątek, 27 maja w Collegium Biomedicum w Gdańsku. Odwiedziło ją kilka tysięcy miłośników naukowych nowinek – od przedszkolaków począwszy, na tych nieco starszych kończąc.

Zgromadzonych gości, w tym m.in. Hannę Zych-Cisoń, wicemarszałek woj. pomorskiego ds. ochrony zdrowia, dr. Tadeusza Zaleskiego, pełnomocnika Rady Rektorów Województwa Pomorskiego ds. Bałtyckiego Festiwalu Nauki, powitał prof. Janusz Moryś, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Odczytał także list nadesłany przez Barbarę Kudrycką. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego w pełnych życzliwości słowach wsparła inicjatywę naukowców Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, która jej zdaniem “stanowi szansę na ukazanie piękna i potencjału nauki oraz na zaszczepienie pasji poznawania i badania otaczających nas zjawisk u odbiorców w każdym wieku, także tych najmłodszych”.

Podczas IV Medycznego Dnia Nauki uczestnicy mogli dowiedzieć się m.in. co wiemy o leczeniu bólu i jakie są kierunki rozwoju współczesnej onkologii, dlaczego boimy się wścieklizny i jak chronić skórę przed niepożądanymi objawami wpływu promieni słonecznych. Przyszli dietetycy uczyli jak jeść smacznie i zdrowo, a ginekolodzy radzili jak dbać o własne zdrowie, by być kobietą nowoczesną.

- Warsztaty były doskonałą okazją do tego, aby bez tabu, na żywo, oswoić młode kobiety z badaniem ginekologicznym oraz nauczyć i przyzwyczaić do samobadania piersi jako części higieny intymnej – wyjaśnia lek. Marcin Śniadecki, opiekun Koła Naukowego przy Katedrze i Klinice Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Endokrynologii Ginekologicznej GUMed. – Akcja była pomyślana tak, aby być inspiracją oraz przestrogą, a spotkała się z ciekawością i chęcią nabycia wiedzy przez młodzież. Dowodem i wymiernym efektem tego będą wyniki ankiety przeprowadzonej przez zespół SKN.

W ramach Medycznego Dnia Nauki przeprowadziliśmy także m.in. akcję informacyjną na temat dawstwa szpiku kostnego, pokazaliśmy jak wykorzystując wzrok można wspomóc komunikację z komputerem czy wykorzystać światło spolaryzowane do różnych form terapii. Nie zabrakło warsztatów z udzielania pierwszej pomocy, zwiedzania Zwierzętarni, zagadek immunologicznych i ćwiczeń pamięciowych.

Przedstawicieli Uczelni nie zabrakło podczas XII Pikniku Naukowego w Gdyni, który się odbył w niedzielę, 29 maja br. W imprezie kończącej cały Bałtycki Festiwal Nauki wzięli udział pracownicy Zakładu Fizjoterapii, Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Chorób Tkanki Łącznej i Geriatrii, Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej oraz studenci z Koła Naukowego przy Katedrze i Zakładzie Stomatologii Zachowawczej. Ci ostatni omówili m.in. profesjonalne i domowe metody wybielania zębów, przedstawiali wskazania i do wybielania zębów, jak również wady i zalety różnych metod wybielania.

- Przeprowadziliśmy instruktaż higieny jamy ustnej, a chętne osoby mogły także sprawdzić swoje zdolności manualne, zakładając wypełnienie do przygotowanych przez studentów zębów – tłumaczy Marcin Derwich, student IV roku kierunku lekarsko-dentystycznego GUMed. – Pytania zadawane przez uczestników dowiodły, że takie wydarzenia są bardzo potrzebne, gdyż podnoszą świadomość prozdrowotną mieszkańców Trójmiasta.

Zainteresowanie Piknikiem było ogromne, a stoiska przedstawicieli Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego podczas całego dnia odwiedziło ponad 9 tysięcy osób.

Jak dojechać?

Zobacz kampus