dr inż. Marzena Jamrógiewicz
Katedra i Zakład Chemii Fizycznej
Tematyka edukacji ekologicznej jest w farmacji ważna. Farmaceutyki trafiają do środowiska w formie niezmienionej lub jako metabolity. Dalej mogą być całkowicie usuwane w oczyszczalniach ścieków lub przechodzić biotyczne i abiotyczne transformacje modyfikujące je pod kątem struktury i właściwości. Coraz częściej jednak pojawiają się doniesienia o lekach nazywanych jako tzw. pseudo-uporczywe zanieczyszczenia środowiska. Problem wynika m.in. z tego, że bardzo liczną grupą substancji obecnych w środowisku są substancje lecznicze stosowane masowo zarówno przez ludzi, jak i w weterynarii. Większość z nich wykazuje działanie szkodliwe dla środowiska naturalnego.
Zapobieganie zanieczyszczeniom środowiska, nauka postępowania z gotowymi produktami leczniczymi oraz analiza produktów degradacji związków chemicznych stanowią o istocie prowadzonych badań i konieczności uświadamiania sobie zagrożeń.
Na przykładzie chlorowodorku ranitydyny, substancji czynnej leku Ranigast, omówimy problem labilności substancji pod wpływem promieniowania elektromagnetycznego w zakresie UV i widzialnym oraz porównanie z trwałą postacią leku – tabletkami.